#AQUACYCLING #AQUASPINNING #AQUABIKING

 

Poznaj Aquacycling – najprzyjemniejszy trening cardio

 

Aquacycling inaczej aquaspinning, aquabiking lub hydrospinning to nowoczesny trening cardio prowadzony w wodzie (najczęściej w basenie), łączący w sobie elementy aquaerobiku i ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. Zajęcia aquacycling to doskonały sposób na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej (od 800 do 1200 kcal podczas 1h ćwiczeń), dotlenienie organizmu oraz zwiększenie wydajności pracy serca i płuc.

Treningi aquaspinning`owe w basenach prowadzone są na innowacyjnym sprzęcie – rowerach wodnych aquabike, które za pomocą specjalnie zaprojektowanych pedałów, przenoszą stały opór wody na obciążenie treningowe dolnych partii ciała i brzucha.Za dołączenie górnych partii mięśniowych odpowiada wykwalifikowany instruktor Aquacycling, który wykorzystując odpowiednio techniki ćwiczeń oraz specjalną kierownicę aquabike`a, jest w stanie zaangażować do pracy całe ciało uczestnika, kontrolując przy tym w pełni intensywność treningu dowolnie wybranej partii mięśni. Intensywność która potrafi zaskoczyć…

Ćwiczeniom aquacycling towarzyszy odpowiednio skomponowana na potrzeby programów treningowych muzyka, która wyznacza częstotliwość treningową i dodatkowo motywuje do wysiłku lub uspokaja.

 

Rowery w wodzie ?! Tak!

Dzięki temu, że zajęcia odbywają się w wodzie, obciążenia stawów i kręgosłupa są zdecydowanie mniejsze, a co za tym idzie grono osób mogących uprawiać aquacycling staje się właściwie nieograniczone. Wysiłek w wodzie jest w dodatku znacznie przyjemniejszy. Woda na bieżąco chłodzi ciało i mięśnie, więc dla uczestnika zajęć na rowerach w wodzie znacznie mniej odczuwalne będą potencjalne niewygody, takie jak wysoka intensywność ćwiczeń czy zmęczenie.

Masujący wpływ wody to kolejny powód dla którego powinieneś wypróbować aquabiking. Efekt ten jest wyjątkowo skutecznym sposobem walki z cellulitem, zapobiega żylakom, polepsza samopoczucie i ma wysoce korzystny wpływ na układ krążenia.

 

Dla kogo jest Aquacycling?

Treningi Aquacycling kierowane są do wszystkich osób niezależnie od wieku, płci czy zaawansowania, w szczególności zaś do osób pragnących podnieść swój poziom sprawności fizycznej na wyższy, osób otyłych lub chcących zrzucić zbędne kilogramy, kobiet w ciąży jak i pragnących wrócić do formy po urodzeniu dziecka. To również idealna forma zajęć dla seniorów, dla których intensywne formy ćwiczeń w warunkach normalnej grawitacji stanowić mogą zbyt duże wyzwanie. 

Jednocześnie zaawansowane treningi Aquacycling służą z powodzeniem profesjonalnym sportowcom, osobom uprawiającym sporty sezonowe, osobom w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej i pochorobowej oraz rehabilitacji.

 

10 powodów dla których warto uprawiać Aquacycling:
10 przykładów dlaczego korzystać z aquacycling inforgrafika

 

Wzmacniasz układ krwionośny i polepszasz przepływ krwi

Aktywuj przepływ krwi i poczuj się lżejszy! Ruch obrotowy na aquabike`u w połączeniu z ciśnieniem hydrostatycznym wody i jego pozytywnym wpływem na ciśnienie tętnicze, pomaga polepszyć przepływ krwi, co z kolei pobudza mięśnie do wydajniejszej pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, Aquacycling to znakomity sposób, aby poprawić krążenie i wzmocnić układ krwionośny. Ćwiczenia na wodnych rowerach są zalecane dla osób cierpiących na niewydolność żylną i objawami zmęczonych, ciężkich i niespokojnych nóg.

 

Zwalczasz cellulit, wygładzasz skórę i zapobiegasz żylakom!

Jazda na aquabike`u w basenie wprowadza wodę w ruch wirowy wspomagając efekt drenażu limfatycznego. Układ limfatyczny odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn i wspomaga usuwanie tkanki tłuszczowej. Niewłaściwy przepływ limfy może być przyczyną powstawania obrzęków i zmian skórnych.

Masujący wpływ wody znacznie polepsza przepływ limfy oraz krwi przez żyły oraz naczynia włosowate, korzystając z ćwiczeń Aquacycling wygładzisz skórę i zapobiegniesz, a nawet zwalczysz żylaki! Wodny masaż pomaga przyspieszyć rozpad komórek tłuszczowych oraz zwalczyć skórkę pomarańczową.

 

Budujesz wydolność tlenową i poprawiasz wytrzymałość mięśniową

Ćwicząc w wodzie częstotliwość bicia serca jest 10% mniejsza niż na lądzie. Możesz pracować przy wyższej intensywności o mniejszej częstości akcji serca, co pomaga podnieść Twój pułap tlenowy, który jest miarą wydolności. Twoje mięśnie będą mogły pochłaniać więcej tlenu, co za tym idzie koszt energetyczny wysiłku będzie pomniejszony, a zakres strefy komfortu zwiększy się.

Dzięki regularnym treningom na rowerach aquabike zwiększą się również możliwości transportu tlenu przez Twoj organizm. Ćwiczenia Aquacycling pomagają usprawnić pracę serca, polepszyć krążenie krwi oraz usprawnić wymianę gazową. Po wysiłku szybciej wrócisz do stanu spoczynkowego. Wzmocnisz także mięśnie szkieletowe a położenie Twojego ciała w przestrzeni będzie bardziej świadome.

 

Czujesz przyjemne zmęczenie połączone z wyrzutem endorfin i satysfakcję z wykonanej pracy

Po sesji Aquacycling, nie będzie Ci towarzyszyć uczucie bólu mięśni! To nie znaczy, że nie pracowały one wystarczająco ciężko. To siła wyporu wody zrobiła swoje. Skierowana ku górze odciążyła Twoje stawy, mięśnie i kości, jednoczenie strzegąc Twoje ciała od wszelkich urazów lub mikro-urazów, których możesz doznać ćwicząc w warunkach normalnej grawitacji.

Podczas ćwiczeń na rowerach aquabike woda odbiera ciepło z mięśni, chłodzi je i zmniejsza uczucie zmęczenia. Po skończonych ćwiczeniach aquaspinning`owych nie poczujesz bólu mimo to opuścisz trening mając świadomość dobrze wykonanej pracy na rzecz swoje zdrowia i kondycji.

 

Spalasz ponad 800 kcal podczas jednej sesji jazdy na aquabike

Tak, to możliwe! Podczas jednej 45 minutowej sesji Aquacycling możesz spalić ponad 800 kcal - czyli ponad 1000 kcal na godzinę! To dwa razy więcej niż podczas klasycznego treningu! To dzięki wsparciu wody i korzyściom jakie nam daje trening na rowerze w basenie oraz połączeniu najlepszych wysoko energetycznych technik, zmian pozycji i szerokiego zakresu ćwiczeń jesteś w stanie osiągnąć taki wynik!

W wodzie nasze ciało jest lżejsze, oprócz pracy mięśni szkieletowych aktywizujemy również mięśnie głębokie oraz posturalne, korygując i zapobiegając wadom postawy. Woda dodatkowo chłodzi nas podczas jazdy na aquabike`u odbierając ciepło z mięśni dzięki czemu możemy wydajniej pracować!

 

Aquacycling to bezpieczny trening bez obciążania stawów

Zgodnie z tym co mówił Archimedes, odczuwalny ciężar ciała w wodzie jest mniejszy nawet o 90% niż na lądzie. Siła wyporu skierowana ku górze sprawia, że ćwicząc na rowerze w wodzie pozbywamy się obciążeń stawów związanych z grawitacją i ciężarem własnego ciała. Pozwala nam to zwiększyć zakres bezpiecznego ruchu w stawach. Dodatkowo efekt ten zapewnia wsparcie dla pracujących mięśni, zwiększając stabilność pozycji. Trening w wodzie pomaga unikać kontuzji, jak również zmniejsza napięcia w mięśniach, stawach i więzadłach.

Niezależnie czy jesteś sportowcem chcącym wrócić do formy po urazie, czy osobą której zależy na wysmukleniu sylwetki i zwalczeniu cellulitu, Aquacycling jest odpowiedni dla wszystkich. Jest to bardzo korzystna forma ruchu dla osób z nadwagą lub mających problemy z mięśniami lub stawami (zapalenie stawów) oraz pań w ciąży szukających przyjaznego i bezpiecznego treningu.

 

Zwiększasz zakres ruchu mięśni, poprawiasz ich elastyczność i gibkość

Z powodu zmniejszonej siły grawitacji podczas treningu Aquacycling możesz bezpiecznie i stopniowo zwiększać zakres ruchu w poszczególnych stawach. Podczas rozciągania wszystkich mięśni biorących udział w wysiłku, które jest nieodłączną częścią każdego treningu na rowerze w wodzie poprawisz swoją gibkość. Regularne rozciąganie pozwala uniknąć kontuzji i poprawia stabilność pozycji.

 

Chronisz serce i wzmacniasz kości!

Wśród wielu korzyści jakie daje nam trening na rowerach w wodzie są też takie które można zaliczyć do aspektów medycznych. Ćwiczenia Aquacycling mają obszerne zastosowanie w terapii i rehabilitacji. Pomagają zgubić zbędne kilogramy, dzięki czemu nasz wzmocniony już układ krwionośny zaczyna wydajniej pracować. Polepsza się prześwit naczyń krwionośnych, krew jest lepiej natleniona i dla tego jesteśmy w stanie opóźnić tempo a nawet wyleczyć niektóre schorzenia układu krwionośnego takie jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca.

Pracując w środowisku wodnym nasze ciało jest częściowo odciążone, jednak stały ok 50 % nacisk w płaszczyźnie czołowej pomaga bezpiecznie zwiększyć gęstość kości i uniknąć problemów z osteoporozą.

 

Aquacycling to dobra zabawa

Ćwiczeniom na aquabike towarzyszy Twoja ulubiona muzyka, która nadaje rytm pracy. Szeroki zakres technik i ćwiczeń Aquacycling wyklucza nudę i rutynę podczas treningu. Ćwiczysz więc ze zwiększoną motywacją, w grupie, w radosnej i przyjaznej atmosferze.

 

Zwalczasz stres, poprawiasz jakość snu i procesów regeneracyjnych

Ćwiczenia na wodnych rowerach pomagają oczyścić umysł i ciało, wodne środowisko łagodzi stres i relaksuje mięśnie, zmniejszając ich napięcie. Ciśnienie hydrostatyczne wody poprawia krążenie krwi, aktywuje układ limfatyczny i odpręża umysł. Po kilku sesjach Aquacycling, zdasz sobie sprawę, że jakość snu również się poprawiła, a Twój organizm jest znacznie bardziej wypoczęty.